ortam-hacim-akustigi-ses-izolasyonu.jpg
Graphic Design Office
hacim-ortam-akustigi.jpg
hacim-akustigi-ses-yalitimi.jpg

Hacim Akustiği

  • Yapı içinde oluşturulan hacimlerde ana işlevin sağlanması için gereken akustik konforun gerçekleştirilmesidir. Ses çevremizdeki hayatın akmakta olduğunun bir işaretidir. Sabah uyanmak için çalar saat ile başlayan gün, konuşmak, radyo dinlemek, televizyon seyretmek, araba sürmek vb. gibi birçok aktiviteyi örnek göstermek mümkündür.

  • Gürültü ve Hacim Akustiği

  • Etrafımızda tam sessizlik yoktur. Kuş cıvıltıları, rüzgârda titreşen yapraklar yâ da sahile vuran dalgaların sesleri gibi örneklemek mümkündür. Etrafımıza oluşan bu sesler bizi iki şekilde etkilemektedir.

  • Bunlar; gürültü ve hacim akustiğidir. Gürültü yaşadığımız yerlerde belli limitlerin üstüne çıktığında rahatsızlık vermeye başlar. Herhangi bir eylemi yaparken gürültü düzeyinin yükselmesi o eylemi yapamaz duruma getirebilir. Diğer önemli bir nokta ise gürültünün belirli limitlerin üzerine çıkması işitme sistemimizde önce geçici kayıplar olmakla beraber devam etmesi durumunda kalıcı hasarlar oluşmaktadır.

  • Kullanım Alanları

  • Hacim akustiği, duysal etkinliğin birinci derecede önem arz ettiği kongre, konser salonları, konferans salonları ile işitselliğin ve görselliğin bir arada olduğu etkinliğin bulunduğu opera, tiyatro, sinema salonu gibi yapılarda, kaynağından çıkan seslerin bu hacimdeki dinleyicilere nitelik ve kalite açısından en uygun biçimde iletilmesini sağlayan mekanlarda kullanılır.